krzyż patee

logo

krzyż patee

Germania

logo

Germania

Wróć do strony Lotnictwo życiorys Przejdź do strony Niemieckie Asy

 Kapitan Rudolf Berthold

Pour Le MeriteSaksoński Order Św. Henryka

Pour Le Merite

Krzyż Żelazny I i II klasy

Data urodzin : 24.03.1891                 Data śmierci : 15.03.1920

Rudolf Berthold pochodził z Bawarii, urodził się nieopodal Bambergu. W szeregach armii od 1910 roku, służył w piechocie. Od 1913 roku zaczął się bardzo interesować lotnictwem, przyciągało go ono niczym magnes. Z własnej woli i inicjatywy, w wolnych chwilach, podjął naukę pilotażu, a z chwilą wybuchu wojny w 1914 roku, złożył wniosek o przydział do sił powietrznych. Przez dwa lata, aż do 1916 roku służy w lotnictwie wykonując loty zwiadowcze i obserwacyjne. Dopiero wiosną 1916 roku, po usilnych prośbach udaje mu się trafić do sił myśliwskich, w których rozpoczął wzmożony trening lotniczy. Jeszcze w czasie jego trwania uzyskał swoje pierwsze zwycięstwo, tak że w chwili jego ukończenia miał na koncie już pięć strąceń i mógł zaliczać się już do grona asów. Był już w tym momencie porucznikiem. 25.04.1916 roku pilotowany przez niego Pfalz E.IV ulega rozbiciu podczas lądowania, a Berthold po raz pierwszy ulega poważnej kontuzji i trafił do szpitala.

ZNAKOMITY PILOT - WIELKI PECHOWIEC

Rudolf Berthold Miała to być, jak czas pokazał, jedna z bardzo wielu ran i kontuzji jakich miał doznać. Berhold mimo niewątpliwych zdolności pilotażowych, miał się okazać największym pechowcem, wśród niemieckich pilotów myśliwskich. Jednakże mimo braku szczęścia wykazywał się wśród nich, niezwykłą wytrwałością i bardzo silną wolą, walcząc z przeciwieństwami losu i własną słabością. W sierpniu 1916 roku, po powrocie ze szpitala, trafia do nowo utworzonej eskadry myśliwskiej Jasta 4, dowodzonej przez Hansa Buddecke. Służąc w niej uzyskuje dwa kolejne strącenia. 09.10.1916 roku zostaje odznaczony orderem "Pour le Merite", a 14.10.1916 roku otrzymuje dowództwo nad sformowaną niedawno Jasta 14. Związany był z tą eskadrą do 12.08.1917 roku i uzyskał w niej swoje kolejne cztery zwycięstwa powietrzne. 14.05.1917 roku pilotowany przez niego Pfalz D.III, zostaje strącony podczas akcji bojowej i ulega rozbiciu podczas próby awaryjnego lądowania. Berthold doznaje poważnych ran, miał uszkodzoną czaszkę i rozbity nos oraz złamaną miednicę i udo. Mimo tak ciężkich kontuzji, po trzech miesiącach nie do końca wyleczony, powraca z własnej woli na front. Był to właśnie pierwszy przykład silnej woli charakteru Bertholda, z której był później znany w całym niemieckim korpusie sił powietrznych. Nazywać go zaczęto niezłomnym Rudolfem. Po powrocie ze szpitala obejmuje w sierpniu 1917 roku dowództwo nad Jasta 18, z którą związany był do stycznia 1918 roku. Służąc i walcząc w jej barwach był jej czołowym pilotem, w której uzyskał 16 zwycięstw powietrznych. Dowódcą Jasta 18 był jednak tylko dwa miesiące, do czasu kiedy po raz kolejny został ciężko ranny. 10.10.1917 roku będąc za sterami Albatrosa D III zostaje postrzelony, a w wyniku rozbicia samolotu podczas próby lądowania, uszkodzony został jego kręgosłup. Ponownie trafia do szpitala i powtórnie nie do końca wyleczony, z własnej woli wraca na front i do Jasta 18 już w grudniu 1917 roku.

Pfalz DIIIa Na poczatku marca 1918 roku otrzymuje dowództwo nad 2 Pułkiem Myśliwskim, w skład którego wchodziły Jasta 12, 13, 15 i 19. Nieco wcześniej, bo w lutym otrzymuje awans na kapitana. Latanie sprawiało mu już ból i cierpienie, dawały o sobie znać liczne i nie do końca wyleczone kontuzje. Kulał na jedną nogę i miał niedowład prawego ramienia. Mimo tego nie zrezygnował z latania i będąc w tak złej kondycji fizycznej, zdołał uzyskiwać kolejne zwycięstwa powietrzne. Jednak ciążyło nad nim jakieś fatum i doznał kolejnych poważnych ran. W dniu 10 sierpnia 1918 roku uzyskuje swoje 43 i 44 zwycięstwo powietrzne, ale w wyniku walki jego Foffer D VII zostaje poważnie uszkodzony, Bertholdowi nie udaje się wyskoczyć na spadochronie. Wraz z samolotem rozbija się o ziemię, i cudem nie gine, odnosi jednak liczne i ciężkie obrażenia. Po raz wtóry trafia do szpitala, w którym pozostaje do końca wojny. W grudniu 1918 roku powraca do Bawarii i wiąże się z prawicowymi, paramilitarnymi oddziałami Freikorpsów, które tłumią władzę komunistyczną w Monachium. Później w okresie styczeń - sierpnień 1919 roku należy do tzw. "Freikorps Baltic", dowodzonego przez generała von der Goltza, w skład którego wchodziły też siły powietrzne tzw. "Eskadra Lotnicza Sachsenberg" (Kampfgeschwader Sachsenberg). Oddziały te brały udział w walkach z wojskami bolszewickimi na obszarze Estonii, Łotwy i Litwy. Potem powraca do Niemiec i bierze w marcu 1920 roku, udział w nieudanym, prawicowym zamachu stanu tzw. "puczu Kappa", w którym znalazł śmierć. Został zamordowany 15 marca 1920 roku podczas próby wzniecenia rebelii w mieście Harburgu pod Hamburgiem. Miał wtedy 29 lat. Pochowany został w Berlinie na cmentarzu Invalidenfriedhof.

własne opracowanie / na podstawie źródeł /

Powrót na stronę Niemieckie Asy


Copyright 2004 © by Home Page : All rights reserved. ®