Pour
    Le  Merite

Armia Niemiecka w czasie I w.ś.
1914 - 1918


DZIAŁANIA WOJENNE NA LĄDZIE W 1914 ROKU


ZARYS NAJWAŻNIEJSZYCH WYDARZEŃ MILITARNYCH NA FRONTACH

Przebieg wojny : Działania wojenne 1914 roku

Latem i jesienią 1914 działania woj. rozpoczęły się na kilku teatrach wojny: w Europie, Afryce, na Dalekim wschodzie i na Oceanach. Głównymi frontami stały się jednak od początku wojny fronty europejskie: zach. i wsch., na których wielkie mocarstwa dążyły do uzyskania rozstrzygających wyników. Na tych frontach rozwinęły się najbardziej intensywne operacje i bitwy z udziałem gł. sił stron walczących.

atak wojsk bryt. Front zachodni :

Działania woj. rozpoczęły wojska niem.; 02.08 zagarnęły Luksemburg i 03.08 wkroczyły do Belgii. Mimo uporczywej obrony 16.08 padło Liege (Leodium), 19.08 belgijska armia polowa została pobita nad rz. Gete i wycofała się do Antwerpii. 20.08 Niemcy wkroczyli do Brukseli. W okupowanej części Belgii wojska niem. wprowadziły powszechny terror, bezwzględnie rozprawiali się z ludnością cywilną, m.in. rozstrzelali ok. 6.000 Belgów oraz spalili i zniszczyli wiele miejscowości, w tym miasto uniwersyteckie Lovanium (Leuwen). Od 18.08 prawoskrzydłowe niem. ugrupowanie uderzeniowe (pięć armii) dokonywało zwrotu na pd-zach. i pd., przechodząc do ogólnego uderzenia na Francję. Wzdłuż granicy franc.-belg. na przestrzeni 250 km od Mons do Verdun armie niem. stoczyły 21-28.08 tzw. graniczne bitwy spotkaniowe z nadciągającymi wojskami franc.-bryt. (3,4 i 5 A franc. oraz wojska bryt.) Wyzyskując atut zaskoczenia i inicjatywy strateg. oraz ogólną przewagę nad przeciwnikiem, Niemcy odnieśli zwycięstwo, ale nie zdołali osiągnąć głównego celu, tj. zniszczyć wojsk franc.-bryt., które przystąpiły do ogólnego odwrotu na pd. ku Paryżowi i Marnie.

Tymczasem w Lotaryngii 14.08 przeszły z kolei do natarcia 1 i 2 A franc., zostały jednak zatrzymane, następnie zmuszone zostały do odwrotu na pozycje wyjściowe. Niem. główne zgrupowanie uderzeniowe prowadzące pościg za aliantami miało zgodnie z planem niem. wyjść w rejon dolnej Sekwany (1A), zdobyć stolicę Francji (2A), nacierać między Paryżem i Metzem (3,4 i 5 A). Jednakże w pogoni za sukcesami takt. armie te zaczęły zmieniać kierunek natarcia na pd.-wsch., ominęły Paryż od wsch. i 03-04.09 rozpoczęły forsowanie Marny. Wobec zagrożenia swego prawego skrzydła przez odwody franc. (6A), działające z rej. Paryża, Niemcy zmuszeni byli przerwać dalsze natarcie i po przegranej bitwie 05-09.09 nad Marną przejść do odwrotu na linie rzek Aisne i Vesle. Powstały kryzys w armii niem. doprowadził do ustąpienia 14.09 Moltkego i zastąpienia go przez gen. E. von Falkenhayna.

W rezultacie kolejnych prób obu stron obejścia otwartego zach. skrzydła (tzw. wyścig do morza) zaczął się w ciągu jesieni 1914 kształtować ciągły front. Po osiągnięciu 15.10 kanału La Manche w rej. Nieuwpoort stoczona została we Flandrii 20.10-03.11 pierwsza bitwa flandryjska. Próby 4 i 6 A niem. przełamania pozycji wojsk franc.-bryt.-belg. pod Ypres zakończyły się niepowodzeniem. Ustaliła się linia 700 km frontu pozycyjnego, na którym rozwinęły się obronne siły obu stron, wyczerpane walkami i niezdolne do operacji zaczepnych na większą skalę. Koncepcje krótkotrwałej i szybkiej wojny manewrowej zostały w ten sposób ostatecznie przekreślone.

MENU DZIAŁU

Geneza wojny

Plany wojenne

Sarajewo 1914

Rok 1915

Rok 1916

Rok 1917

Rok 1918

Bilans wojny

Skutki wojny

Link powrotny do :

działu : WOJNA

UWAGA - STOPKA INFORMACYJNA

Bardziej szczegółowe dane dotyczące działań wojennych toczących się na lądzie podczas I w. ś. zawarte bedą w temacie bitwy. Obecnie temat ten jest w fazie projektu i realizacji.




plakat propagandowy Front wschodni :

Działania woj. na większą skalę rozpoczęły się najwcześniej w Prusach Wsch., gdzie 17.08 wojska ros. Frontu Pn.-Zach. pod naciskiem Francji mimo nie zakończonego rozwinięcia strateg. rozpoczęły operację zaczepną w celu zniszczenia 8 A niem. koncentrycznym uderzeniem ze skrzydeł siłami dwóch armii: 1 A od pn.-wsch. i 2 A od pd. Mimo sukcesów osiągniętych pod Gąbinem 1 A ros. wstrzymała dalsze natarcie na zdezorganizowaną 8 A niem. i przygotowywała się do zdobycia najpierw Królewca. Wykorzystując ten dogodny moment oraz brak współdziałania między armiami ros., Niemcy pod nowym dowództwem (gen. P. Hindenburg) zrezygnowali z wycofania się za Wisłę, przegrupowali gł. siły w kierunku pd. i w bitwie pod Sztymbarkiem (Tannenberg) 23-31.08 zadali klęskę 2 A ros. Operacja zaczepna woj. ros. w Prusach Wschodnich spełniła częściowo swe zadanie, zmuszając dowództwo niemieckie do przerzucenia kilku korpusów z zachodu na front wschodni. Dzięki temu Francja zdołała powstrzymać dalszy pochód Niemców w głąb własnego terytorium i zwyciężyć ich w bitwie nad Marną.

W Galicji wojska austro-węg. rozpoczęły 23.08 ofensywę, wykonując główne uderzenie na pn. w kier. Lublina i Chełma (1 i 4 A austro-węg.), osłaniając kierunki na Lwów i Halicz siłami 3 A austro-węg. i grupy armijnej Kovecsa. Po początkowym powodzeniu nad 4 i 5 A ros. austro-węg. zgrupowanie uderzeniowe zmuszone zostało do zatrzymania się na pd. od Lublina i Chełma na skutek przejścia do działań zaczepnych 3 i 8 A ros., które po przekroczeniu granicy 22.08 pobiły austro-węg. zgrupowanie osłonowe i 3.09 zdobyły Lwów. Próby dowództwa austro-węg. powstrzymania ofensywy ros. drogą przegrupowania sił i ściągnięcia z Serbii 2 A nie miały powodzenia. Przeważające siły ros. odniosły zwycięstwo w ciężkiej bitwie 06-11.09 pod Gródkiem Jagiellońskim. Dowództwo austro-węg. zmuszone zostało do wydania 11.09 rozkazu ogólnego odwrotu na linię Sanu, następnie Dunajca. W pościgu wojska ros. otoczyły 18.09 twierdzę Przemyśl, a w ślad za cofającym się nieprzyjacielem skierowało kawalerię. Na skutek poniesionych strat oraz zakłóceń w zaopatrzeniu wojska ros. w połowie września wstrzymały dalsze natarcie. Tzw. bitwa galicyjska zakończyła się całkowitą klęską wojsk austro-węg., doprowadziła do zaostrzenia się sprzeczności wewnętrznych w monarchii austro-węgierskiej, zepchnęła ją do roli siły pomocniczej Niemiec w następnych latach wojny.

Po zwycięskiej bitwie w Galicji dowództwo ros. zamierzało przejść do ofensywy na kierunku berlińskim, koncentrując w tym celu duże siły w wielkim łuku Wisły. Została ona jednak uprzedzona w końcu września koncentrycznym natarciem silnych zgrupowań niem. z Pomorza, Wielkopolski i Śląska. W rezultacie ciężkich walk toczonych ze zmiennym powodzeniem (warszawsko-iwangorodzka (dęblińska) i łódzka operacja) obie strony wykrwawiły się i przeszły do obrony na linii rzek: Bzura, Rawka, Nida i Dunajec.

Front serbski :

Na Bałkanach 5 A austro-węg. i część 2 i 6 A rozpoczęły 12.08 natarcie z Bośni i Sremu, przekroczyły Drinę i Sawę, uderzając na Valjevo. Przeciwnatarcie serbskie doprowadziło do bitwy w rej. gór Cer; pobite wojska austro-węg. zostały zmuszone do wycofania się 24.08 na pozycje wyjściowe. 08.09 została rozpoczęta nowa ofensywa austr. na Belgrad, w wyniku której 30.09 Serbowie ewakuowali stolicę. Po dwumiesięcznych walkach pozycyjnych 03.12 Serbowie przeszli do ofensywy. W bitwie nad rz. Kolubara rozgromili przeciwnika i 15.12 wyzwolili Belgrad, po czym front ustabilizował się na linii Dunaju, Sawy i Driny. W Czarnogórze od początku działań ukształtowały się walki pozycyjne. Niepowodzenia wojenne Austro-ęgier na Bałkanach spowodowały upadek ich prestiżu i rozwój ruchów narodowowyzwoleńczych. Austro-Węgry straciły 274.000 ludzi (zabici, ranni, zaginieni i jeńcy), a strona serbska - 132.000 ludzi.

Fronty pozaeuropejskie :

Z chwilą przystąpienia Turcji do wojny po stronie państw centralnych na Środk. Wschodzie powstały nowe fronty walki: na Kaukazie, w Mezopotamii i na płw. Synaj. Na Kaukazie Rosjanie pierwsi rozpoczęli natarcie na Erzurum. Następnie 3 A tur. podjęła ofensywę, poniosła jednak klęskę w grudniowej bitwie pod Sarykamyszem. W Mezopotamii w grudniu bryt. korpus ekspedycyjny rozwinął działania zaczepne z Kuwejtu na Bagdad, zajmując 09.12 m. Al.-Kurna, podczas gdy wojska tur. uderzyły na płw. Synaj, dążąc do opanowania Kanału Sueskiego. Na Dalekim Wschodzie wojska jap. po ciężkich walkach zdobyły m. Cingtao (niem. posiadłość w Chinach na płw. Szantung). 30.08. zajęły nalężące do Niemiec wyspy Samoa, a 10-15.10 okupowały Karoliny, Mariany i Archipelag Bismarcka. Australijczycy zajęli w końcu września niem. część Nowej Gwinei. W Afryce wojska bryt.-franc. małymi siłami prowadziły działania bojowe w celu opanowania niem. kolonii: Togo (zajęte w sierpniu 1914), Afryki Zach.-Pd. (zajęta do lipca 1915) i Kamerunu (zajety do stycznia 1916). Największe walki toczyły się w Afryce Wsch., gdzie Niemcy mieli znaczną przewagę w siłach i przechodzili kilkakrotnie do działań zaczepnych.

KRÓTKIE PODSUMOWANIE I BILANS DZIAŁAŃ MILITARNYCH ROKU 1914

Przebieg działań woj. w 1914 wykazywał, że żadna ze stron nie była zdolna osiągnąć planowanych celów strateg. w krótkotrwałej wojnie. Przejście do wojny pozycyjnej było zapowiedzią długotrwałych zmagań, których rezultat zależał od stanu i możliwości mobilizacyjnych potencjału wojennego. Wyczerpanie sił i zapasów stron walczących wymagało mobilizacji nowych rezerw i przestawienia całej gospodarki i zaplecza na tory wojenne, załamanie się koncepcji działań manewrowych zmuszało strony walczące do poszukiwania nowych środków i metod umożliwiających przełamanie frontu pozycyjnego, a działania koalicyjne postawiły na porządku dziennym sprawę organizacji prawidłowego współdziałania, koordynacji wysiłków i wspólnego kierownictwa operacji wojennych.

tekst :  na podstawie źródeł patrz bibliografia

Powrót na stronę główną działu : WOJNA
Copyright 2004 © by Home Page   All rights reserved. ®