Stanowiska ogniowe dla dział 100mm  (ob. nr 701,702,703,704)

   Cztery stanowiska ogniowe (SO) (ob. nr 701-704) ustawione były niemal w linii prostej, frontem na kierunek ok. 100°. Dzieliło je między sobą, licząc od środków odpowiednio (zaczynając od SO nr 1) 53m, 50m i 48m. Obiekty te były standardowymi, budowanymi na podstawie dokumentacji radzieckiej działobitniami dla dział B-34U. Każde stanowisko posiadało dwa schowki amunicyjne o łącznej pojemności 84 pocisków oraz wnęki na butle sprężonego powietrza zasilające instalacje dosyłacza i odrzutu (łącznie 8 butli).

Stanowiska były ze sobą połączone cienkościennymi (25cm) korytarzami dobiegowymi o łącznej długości ok. 200m. Służyły one załodze do skrytego przemieszczania się na stanowiska bojowe zapewniając ochronę przed odłamkami. W tym celu zbudowano 6 wejść maskowanych siatką rozpiętą na szkielecie stalowym lub zadaszeniem z blachy. Pomiędzy stanowiskami znajdowały się komory amunicyjne o pojemności 156 pocisków.  Na każde stanowisko przypadały dwie komory. Jedynie pomiędzy SO 1 i 2 znajdował się nietypowy magazyn amunicji. Było to przebudowane stanowisko dalmierza niemieckiej baterii przeciwlotniczej, którą Niemcy zbudowali tu podczas wojny. Zaadoptowano jedynie część gdzie znajdował się dalmierz - inne pomieszczenia zamurowano lub rozkuto. Obok tego magazynu znajdowało się kolejne pomieszczenie, które prawdopodobnie także zaadoptowano dla baterii i włączono je w system chodników.

   Obecnie stanowiska 28 BAS znajdują się na terenie wojskowym, z wyjątkiem skrajnego stanowisko nr 4. Wszystkie działa zostały zdemontowane. Zachowała się spora ilość drzwi stalowych i drewniane półki na pociski. Na zewnętrznych ścianach stanowisk można podziwiać niespotykany w innych bateriach owoc artystycznych zapędów załogi baterii. Namalowano sylwetki okrętów wraz z banderami państw ówcześnie wrogiego bloku NATO, a także rysunki pocisków i ich symbole. Przydatność tych malowideł jest zastanawiająca. Nie można powiedzieć tego o standardowo występujących i w innych bateriach napisach kątowych, które zachowały się w miarę czytelnie.

 

 

 

Stanowisko ogniowe 28 BAS

 

Korytarz dobiegowy.

 

Nisze na podręczną amunicję - zachowany drewniany szkielet.

 

Stanowisko ogniowe nr 1

 

Stanowisko ogniowe nr 2

 

Stanowisko ogniowe nr 4

 

Wejście do systemu korytarzy od strony SO 4

 

 

Schemat stanowiska dla dział B-34U