Pułki Kawalerii - Wykaz Nr 19 |
NIEMIECKIE PUŁKI KAWALERII 1914 - 1918 |
Pułki Kawalerii - Zestawienie , Wykaz |
PUŁKI KIRASJERÓW, RAJTARÓW I KARABINIERÓW : |
Garnizony : |
Sformowany : |
Przydział : |
Pułk Kawalerii Gwardii |
Poczdam |
23.06.1740 |
Korpus Gwardii |
Pułk Kirasjerów Gwardii |
Berlin |
21.02.1815 |
Korpus Gwardii |
1 Przyboczny Pułk Kirasjerów im. Wlk. Ks. Elektora ( Śląski ) |
Breslau (Wrocław) |
01.07.1674 |
VI Korpus Armii |
2 Królewski Pułk Kirasjerów ( Pomorski ) |
Pasewalk |
02.04.1717 |
II Korpus Armii |
3 Pułk Kirasjerów im. Hrabiego Wrangela ( Wschodniopruski ) |
Königsberg (Królewiec) |
19.04.1717 |
I Korpus Armii |
4 Pułk Kirasjerów im. von Driesena ( Westfalski ) |
Münster |
19.04.1717 |
VII Korpus Armii |
5 Pułk Kirasjerów im. Ks. Wirtembergii Fryderyka ( Zach.-pruski ) / Prabuty ; Iława / |
Riesenburg ; Deutsch-Eylau |
19.04.1717 |
XX Korpus Armii |
6 Pułk Kirasjerów im. Cesarza Rosji Mikołaja I ( Brandenburski ) |
Brandenburg |
20.12.1691 |
III Korpus Armii |
7 Pułk Kirasjerów im. von Seydlitza ( 4 Magdeburgski ) |
Quedlinburg ; Halberstadt |
07.03.1815 |
IV Korpus Armii |
8 Pułk Kirasjerów im. Hrabiego Geslera ( Reński ) |
Deutz |
07.03.1815 |
IX Korpus Armii |
9 Pułk Rajtarów Gwardii ( 1 Saksoński Pułk Jazdy Ciężkiej ) |
Dresden (Drezno) |
31.10.1849 |
XII Korpus Armii |
10 Pułk Karabinierów ( 2 Saksoński Pułk Jazdy Ciężkiej ) |
Borna (Leipzig) /Lipsk/ |
01.11.1849 |
XIX Korpus Armii |
PUŁKI DRAGONÓW ( Numeracja 1 - 26 ) : |
Garnizony : |
Sformowany : |
Przydział : |
1 Pułk Dragonów Gwardii im. Królowej Wlk. Brytanii Wiktorii |
Berlin |
21.02.1815 |
Korpus Gwardii |
2 Pułk Dragonów Gwardii im. Cesarzowej Rosji Aleksandry |
Berlin |
1860 |
Korpus Gwardii |
1 Pułk Dragonów im. Księcia Pruskiego Albrechta ( 1 Litewski ) |
Tilsit (Tylża) |
19.04.1717 |
I Korpus Armii |
2 Pułk Dragonów ( 1 Brandenburski ) |
Schwedt nad Odrą |
24.04.1689 |
III Korpus Armii |
3 Pułk Dragonów im. Barona von Derfflingera ( Nowomarchijski ) |
Bromberg (Bydgoszcz) |
29.12.1704 |
II Korpus Armii |
4 Pułk Dragonów im. von Bredowa ( 1 Śląski ) |
Lüben (Lubin) |
07.03.1815 |
V Korpus Armii |
5 Pułk Dragonów im. Barona von Manteuffela ( Reński ) |
Hofgeismar |
07.05.1860 |
XI Korpus Armii |
6 Pułk Dragonów ( Magdemburski ) |
Mainz (Moguncja) |
07.05.1860 |
XVII Korpus Armii |
7 Pułk Dragonów ( Westfalski ) |
Saarbrücken |
07.05.1860 |
XXI Korpus Armii |
8 Pułk Dragonów im. Króla Fryderyka III (2 Śląski) /Kluczbork,Bierutów,Namysłów/ |
Kreuzburg/Bernstadt/Namslau |
07.05.1860 |
VI Korpus Armii |
9 Pułk Dragonów im. Króla Rumunii Karola I ( 1 Hanowerski ) |
Metz (od 1871 r.) |
25.11.1805 |
XVI Korpus Armii |
10 Pułk Dragonów im. Króla Saksonii Alberta ( Wschodniopruski ) |
Allenstein (Olsztyn) |
27.09.1866 |
XX Korpus Armii |
11 Pułk Dragonów im. von Wedela ( Pomorski ) |
Lyck (Ełk) |
27.09.1866 |
XX Korpus Armii |
12 Pułk Dragonów im. von Arnima ( 2 Brandenburski ) |
Gnesen (Gniezno) |
27.09.1866 |
II Korpus Armii |
13 Pułk Dragonów ( Szlezwicko - Holsztyński ) |
Metz |
27.09.1866 |
XVI Korpus Armii |
14 Pułk Dragonów |
Colmar i.E. |
27.09.1866 |
XV Korpus Armii |
15 Pułk Dragonów ( 3 Śląski ) |
Hagenau |
27.09.1866 |
XV Korpus Armii |
16 Pułk Dragonów ( 2 Hanowerski ) |
Lüneburg |
24.03.1813 |
X Korpus Armii |
17 Wielkoksiążęcy Pułk Dragonów ( 1 Meklemburski ) |
Ludwigslust |
06.11.1819 |
VIII Korpus Armii |
18 Wielkoksiążęcy Pułk Dragonów ( 2 Meklemburski ) |
Parchim |
08.08.1867 |
VIII Korpus Armii |
19 Pułk Dragonów (Oldenburski) |
Oldenburg |
26.04.1849 |
X Korpus Armii |
20 Przyboczny Pułk Dragonów ( 1 Badeński ) |
Karlsruhe |
23.03.1803 |
XIV Korpus Armii |
21 Pułk Dragonów ( 2 Badeński ) |
Bruchsal/Schwetzingen |
06.01.1850 |
XIV Korpus Armii |
22 Pułk Dragonów im. Księcia Karola ( 3 Badeński ) |
Mühlhausen i.E. |
06.01.1850 |
XIV Korpus Armii |
23 Wielkoksiążęcy Przyboczny Pułk Dragonów ( 1 Heski ) |
Darmstadt |
06.04.1790 |
XVIII Korpus Armii |
24 Wielkoksiążęcy Przyboczny Pułk Dragonów ( 2 Heski ) |
Darmstadt |
01.12.1859 |
XVIII Korpus Armii |
25 Pułk Dragonów im. Królowej Olgii ( 1 Wirtemberski ) |
Ludwigsburg |
17.11.1813 |
XIII Korpus Armii |
26 Królewski Pułk Dragonów ( 2 Wirtemberski ) |
Stuttgart-Cannstatt |
06.12.1805 |
XIII Korpus Armii |
PUŁKI HUZARÓW ( Numeracja 1 - 20 ) : |
Garnizony : |
Sformowany : |
Przydział : |
Przyboczny Pułk Huzarów Gwardii |
Poczdam |
21.02.1815 |
Korpus Gwardii |
1 Przyboczny Pułk Huzarów / Gdańsk-Wrzeszcz / |
Danzig/Langfuhr |
09.08.1741 |
XVII Korpus Armii |
2 Przyboczny Pułk Huzarów im. Królowej Prus Wiktorii |
Danzig/Langfuhr |
09.08.1741 |
XVII Korpus Armii |
3 Pułk Huzarów im. von Zietena ( Brandenburski ) |
Rathenow |
30.9.1730 |
III Korpus Armii |
4 Pułk Huzarów im. von Schilla ( 1 Śląski ) |
Ohlau (Oława) |
15.11.1741 |
VI Korpus Armii |
5 Pułk Huzarów im. Księcia Blüchera von Wahlstatt ( Pomorski ) |
Stolp (Słupsk) |
16.01.1758 |
XVII Korpus Armii |
6 Pułk Huzarów im. Hrabiego Goetzena ( 2 Śląski ) / Głubczyce ; Racibórz / |
Leobschutz ; Ratibor |
21.11.1808 |
VI Korpus Armii |
7 Pułk Huzarów im. Króla Wilhelma I ( 1 Reński ) |
Bonn |
07.03.1815 |
IX Korpus Armii |
8 Pułk Huzarów im. Cesarza Rosji Mikołaja II ( 1 Westfalski ) |
Neuhaus ; Paderborn |
07.03.1815 |
VII Korpus Armii |
9 Pułk Huzarów ( 2 Reński ) |
Strasburg |
07.03.1815 |
XV Korpus Armii |
10 Pułk Huzarów ( Magdemburgski ) |
Stendal |
19.11.1813 |
IV Korpus Armii |
11 Pułk Huzarów ( 2 Westfalski ) |
Crefeld |
05.12.1813 |
VII Korpus Armii |
12 Pułk Huzarów ( Tyryngski ) |
Torgau |
30.07.1791 |
IV Korpus Armii |
13 Pułk Huzarów im. Króla Włoch Humberta ( 1 Heski ) |
Diedenhofen (Thionville) |
22.11.1813 |
XVI Korpus Armii |
14 Pułk Huzarów im. Landgrafa Hessen-Homburg Fryderyka III ( 2 Heski ) |
Cassel |
23.11.1813 |
XI Korpus Armii |
15 Pułk Huzarów im. Króla Niderlandów Wilhelma ( Hanowerski ) |
Wandsbek |
19.12.1803 |
VIII Korpus Armii |
16 P Huzarów im. Cesarza Austrii Franciszka Józefa I (Szlezwicko-Holsztyński) |
Schleswig |
27.09.1866 |
VIII Korpus Armii |
17 Pułk Huzarów ( Brunszwicki ) |
Braunschweig (Brunszwik) |
01.04.1809 |
X Korpus Armii |
18 Pułk Huzarów im. Króla Alberta ( 1 Saksoński ) |
Grossenhain |
26.10.1734 |
XII Korpus Armii |
19 Pułk Huzarów ( 2 Saksoński ) |
Grimma |
30.07.1791 |
XIX Korpus Armii |
20 Pułk Huzarów ( 3 Saksoński ) |
Bautzen (Budziszyn) |
01.10.1910 |
XII Korpus Armii |
PUŁKI UŁANÓW ( Numeracja 1 - 21 ) : |
Garnizony : |
Sformowany : |
Przydział : |
1 Pułk Ułanów Gwardii |
Poczdam |
14.04.1819 |
Korpus Gwardii |
2 Pułk Ułanów Gwardii |
Berlin |
14.04.1819 |
Korpus Gwardii |
3 Pułk Ułanów Gwardii |
Poczdam |
07.05.1860 |
Korpus Gwardii |
1 P Ułanów im. Cesarza Rosji Aleksandra III (Zach.-pruski) / Milicz ; Ostrów Wlkp./ |
Militsch ; Ostrowo |
01.08.1745 |
V Korpus Armii |
2 Pułk Ułanów im. von Katzlera ( Śląski ) / Gliwice ; Pszczyna / |
Gleiwitz ; Pless |
01.08.1745 |
VI Korpus Armii |
3 Pułk Ułanów im. Cesarza Rosji Aleksandra II ( 1 Brandenburski ) |
Fürstenwalde |
15.05.1809 |
III Korpus Armii |
4 Pułk Ułanów im. von Schmidta ( 1 Pomorski ) |
Thorn (Toruń) |
07.03.1815 |
XX Korpus Armii |
5 Pułk Ułanów ( Westfalski ) |
Düsseldorf |
07.03.1815 |
VII Korpus Armii |
6 Pułk Ułanów ( Turyngski ) |
Hanau |
18.12.1813 |
XVIII Korpus Armii |
7 Pułk Ułanów im. Wlk. Ks. Badenii Fryderyka ( Reński ) |
Saarbrücken |
14.04.1734 |
XXI Korpus Armii |
8 Pułk Ułanów im. Hrabiego zu Dohna ( Wschodniopruski ) / Gąbin ; Stołupiany / |
Gumbinnen ; Stallupönen |
06.09.1812 |
I Korpus Armii |
9 Pułk Ułanów ( 2 Pomorski ) |
Demmin |
07.05.1860 |
II Korpus Armii |
10 Pułk Ułanów im. Księcia Wirtembergii Augusta ( Poznański ) |
Züllichau (Sulechów) |
07.05.1860 |
V Korpus Armii |
11 Pułk Ułanów im. Hrabiego Haeselera ( 2 Brandenburski ) |
Saarburg |
07.05.1860 |
XXI Korpus Armii |
12 Pułk Ułanów ( Litewski ) |
Insterburg (Wystruć) |
07.05.1860 |
I Korpus Armii |
13 Królewski Pułk Ułanów ( 1 Hanowerski ) |
Hanower |
19.12.1803 |
X Korpus Armii |
14 Pułk Ułanów ( 2 Hanowerski ) |
Avold ; Mörchingen |
10.12.1805 |
XVI Korpus Armii |
15 Pułk Ułanów ( Szlezwicko - Holsztyński ) |
Saarburg |
27.09.1866 |
XXI Korpus Armii |
16 Pułk Ułanów im. Hennigsa von Treffenfelda ( Staromarchijski ) |
Saarburg |
27.09.1866 |
XXI Korpus Armii |
17 Pułk Ułanów im. Cesarza Austrii Franciszka Józefa I ( 1 Saksoński ) |
Oschatz |
01.04.1867 |
XII Korpus Armii |
18 Pułk Ułanów ( 2 Saksoński ) |
Leipzig (Lipsk) |
01.04.1867 |
XIX Korpus Armii |
19 Pułk Ułanów im. Króla Karola ( 1 Wirtemberski ) |
Ulm ; Wiblingen |
09.07.1683 |
XIII Korpus Armii |
20 Pułk Ułanów im. Króla Wilhelma I ( 2 Wirtemberski ) |
Ludwigsburg |
24.07.1809 |
XIII Korpus Armii |
21 Pułk Ułanów im. Cesarza Wilhelma II ( 3 Saksoński ) |
Chemnitz |
01.10.1905 |
XIX Korpus Armii |
PUŁKI STRZELCÓW KONNYCH ( Numeracja 1 - 13 ) : |
Garnizony : |
Sformowany : |
Przydział : |
1 Królewski Pułk Strzelców Konnych |
Posen (Poznań) |
01.10.1905 |
V Korpus Armii |
2 Pułk Strzelców Konnych |
Langensalza |
01.10.1905 |
XI Korpus Armii |
3 Pułk Strzelców Konnych |
Colmar |
01.10.1905 |
XV Korpus Armii |
4 Pułk Strzelców Konnych |
Graudenz (Grudziądz) |
01.10.1906 |
XVII Korpus Armii |
5 Pułk Strzelców Konnych |
Mühlhausern |
01.10.1908 |
XIV Korpus Armii |
6 Pułk Strzelców Konnych |
Erfurt |
01.10.1910 |
XI Korpus Armii |
7 Pułk Strzelców Konnych |
Trier (Trewir) |
01.10.1913 |
IX Korpus Armii |
8 Pułk Strzelców Konnych |
Trier (Trewir) |
01.10.1913 |
IX Korpus Armii |
9 Pułk Strzelców Konnych |
Insterburg (Wystruć) |
01.10.1913 |
I Korpus Armii |
10 Pułk Strzelców Konnych / Węgorzewo ; Gołdap / |
Angerburg ; Goldap |
01.10.1913 |
I Korpus Armii |
11 Pułk Strzelców Konnych / Tarnowskie Góry ; Lubliniec / |
Tarnowitz ; Lublinitz |
01.10.1913 |
VI Korpus Armii |
12 Pułk Strzelców Konnych |
Avold |
01.10.1913 |
XVI Korpus Armii |
13 Pułk Strzelców Konnych |
Saarlouis |
01.10.1913 |
XVI Korpus Armii |